8 -14 мая календарная корзина

 

День пам'яті та примирення – пам'ятний день в Україні, що відзначається з 2015 року 8 травня. Відповідно до указу Президента України, метою відзначення є гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги усім борцям проти нацизму.

2014 року вперше в історії України офіційні заходи з нагоди завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом проходили два дні – 8 й 9 травня. Планувалося, що й надалі в Україні вшанування загиблих розпочинатиметься 8 травня – разом з Європою та світом, і продовжуватиметься традиційно 9 травня.


 

 Всесвітній  День  Червоного Хреста і Червоного півмісяця (World Red Cross and Red Crescent Day) відзначається щорічно 8 травня і заснований на честь швейцарського бізнесмена, громадського діяча і гуманіста Жана Анрі Дюнана (Jean Henri Dunant, 8 травня 1828 - 30 жовтня 1910), який народився в цей травневий день.    

В  середині 19 століття з ініціативи Дюнана вперше стали створюватися групи добровольців, які надавали допомогу пораненим на полях битв. А в 1863 році за його ініціативою була скликана конференція, що поклала початок міжнародному комітету Червоного Хреста (International Committee of the Red Cross).

 Офіційно  назву  Міжнародний Червоний Хрест було затверджено в 1928 році на 13-й міжнародній конференції в Гаазі. На конференції був прийнятий статут організації, який змінювався згодом в 1952 і 1965 роках.

На 25-й міжнародній конференції Червоного Хреста, що відбулася в жовтні 1986 року, було затверджено нову назву організації – Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МЧЧХ).

Завдання  МЧЧХ - надання  допомоги  пораненим,  хворим і військовополоненим під час озброєних конфліктів, допомога жертвам стихійних лих. Основні принципи діяльності руху – гуманність, неупередженість, добровільність, єдність, універсальність.


Українська письменниця, організаторка жіночого руху Наталія Іванівна Кобринська народилась 8 травня 1855 року.

Наталія Кобринська  стояла  біля  витоків  українського  фемінізму,  позитивно  націленого не на руйнування, а на будівництво і творчість. Та найважливіша справа всього життя письменниці – це підготовка видання альманаху «Перший вінок», чи не першої у світі антології жіночої творчості зібраної, відредагованої та виданої жінками. Альманах з’явився 1889 р. у Львові за редакцією Олени Пчілки (українська письменниця, перекладачка, етнографиня, публіцистка, громадська діячка, член-кореспондент Всеукраїнської академії наук; мати поетеси Лесі Українки, сестра професора Михайла Драгоманова) та Наталії Кобринської.

При створенні  альманаху до праці були залучені кращі творчі жіночі сили як Наддніпрянської України, так і Галичини: Олена Пчілка, Леся Українка, Дніпрова Чайка, Людмила Старицька, Уляна Кравченко, Анна Павлик, Олеся Бажанська та інші. Видання «Першого вінка» було здійснено завдяки приватним пожертвам та фінансовій підтримці Олени Пчілки. 

Померла Наталія Кобринська 22 січня 1920 року від тифу. 


Щороку  9  травня  ми  відзначаємо  День  Перемоги.  Дорогою  ціною заплатив український народ за участь у найстрашнішій за всю світову історію війні 1941-1945 рр., не щезне з пам'яті людської, не піде в забуття великий подвиг і велика трагедія нашого народу.

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні або День Перемоги – державне свято та вихідний день в Україні, який офіційно відзначають 9 травня, починаючи із 2016 року. Прийшло на заміну радянському святу «День Перемоги», яке відзначали в СРСР, а потім в Україні до 2015 року включно.

Можна по-різному ставитися до Великої Вітчизняної війни, по-різному її називати, але ж хіба можна забути тих, хто поліг у боях, хто віддав своє життя для щастя інших. У наших серцях ніколи не згасне пам'ять про людей близьких і зовсім невідомих – тих, хто боронив свій отчий край. Схилімо ж голови перед світлою пам'яттю тих, хто віддав своє життя, увійшовши у безсмертя.

 Наукова бібліотека пропонує Вам віртуальний огляд «Гірка правда війни: книги про Другу світову війну, що спонукають переосмислити історію…» - http://library.khntusg.com.ua/?q=node/1918


12 травня, починаючи з 1997 року, в Україні з ініціативи Міністерства охорони здоров'я святкують Всесвітній день медсестри.

 Свято  бере  свій  початок  у  середині  19  століття,  в  часи Кримської війни, коли медсестра-англійка Флоренс Найтінгейл і її помічниці врятували сотні життів завдяки самовідданим зусиллям. З тих пір вища нагорода для медичних сестер, які брали участь у бойових битвах – медаль «Флоренс Найтінгейл». А професійне свято відзначається в день народження Флоренс Найтінгейл, тобто 12 травня.

         

Свято, мета якого – актуалізація екологічних знань у всіх науках і всіх сферах людської діяльності, було засноване в 1991 році.

Вперше стурбованість екологічними проблемами, до появи яких веде розвиток науково-технічного прогресу на планеті, представники світової громадськості висловили у 1972 році на міжнародній Конференції ООН з навколишнього середовища у Стокгольмі. Через 20 років, в червні 1992 року в Ріо-де-Жанейро відбулася друга подібна конференція, на якій в тому числі порушувалося питання про необхідність поширення екологічної освіти. Важливість екологічної освіти переоцінити складно. Саме екологічні знання дозволяють людині усвідомити, до яких катастрофічних явищ можуть призвести згубні звички щодо природи; зрозуміти, як уникнути подібних наслідків. Вища мета екологічної освіти – сформувати так звану екологічну культуру.

12 травня 1954 року Україна стала членом Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). Постійне представництво держави при ЮНЕСКО діє у Парижі з 1962 року.

Основною метою співпраці організації та України є стратегічна орієнтація на сприяння розширенню міжнародного співробітництва наукових, освітніх і культурних установ та організацій шляхом їх участі в програмах ЮНЕСКО. Таким чином досягається зміцнення інтелектуального потенціалу країни та залучення його до світових процесів в гуманітарній сфері. Крім того, Україна має право використовувати можливості організації в національних інтересах і міжнародний досвід в області її компетенції.

Сьогодні українські фахівці є активними учасниками багатьох програм і проектів ЮНЕСКО у таких сферах, як розвиток інформаційного суспільства, збереження світової інформаційно-цифрової спадщини, збереження матеріальної та нематеріальної культурної спадщини в умовах глобалізації та ін. Крім того, Україна і сама не раз була ініціатором впровадження різних програм. Зокрема, це були проекти з використання засобів інформації з метою зміцнення миру, недопущення пропаганди війни, насильства, Декларації про раси та расові забобони і т. д.

 

У багатьох країнах світу відзначають День матері 13 травня. В Україні – цей день відзначається в другу неділю травня відповідно до Указу Президента України від 10 травня 1999 року № 489/99.

Історія  свята така: у 1908 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшановування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно померла. Анна писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб із пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів.

Її старання увінчалися успіхом – в 1910 році штат Вірджинія перший визнав День Матері як офіційне свято. Хоча по суті це – свято вічності: з покоління в покоління для кожного мама - найголовніша людина для своїх дітей.

Безумовно, День матері – це одне з самих зворушливих свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї мами, яка все зрозуміє, простить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити незважаючи ні на що.

 

  Віртуальні ресурси Наукової бібліотеки ХНТУСГ Ви зможете переглянути на сайті

Наукової бібліотеки http://library.khntusg.com.ua/

Запрошуємо до перегляду!


Архів каледарного кошика

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в каталозі бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в в репозиторії ХНТУСГ

Час плине, а пам’ять залишається: книги, що увіковічили Майдан та його Героїв

Контакти

Адреса для листування
Наукова бібліотека ХНТУСГ
пр.Московський 45
Харків, 61050
Телефон

Відділ обслуговування користувачів:
+380 (57) 732-9963  kireeva_cn@ukr.net

Інформаційно-бібліографічний відділ:
+380 (57) 732-9963  sbo.hntusg@ukr.net

Відділ інформаційних технологій та комп'ютерного забезпечення:
+380 (57) 732-9963  avt2.73@ukr.net

Відділ комплектування та наукової обробки документів:
+380 (57) 732-9963  komplhim17@gmail.com

Новини бібліотеки

XIV Всеукраїнська конференція молодих вчених та спеціалістів "Історія освіти, науки і техніки в Україні"

2019-05-17

Директор Наукової бібліотеки Ніколаєнко Н. М. 17 травня 2019 р. взяла участь у  XIV Всеукраїнській конференції молодих вчених та спеціалістів "Історія освіти, науки і техніки в Україні" з доповіддю "Розвиток інформаційно-галузевого ресурсу для фахівців сільськогосподарської галузі"

Зустріч з директором Державної наукової установи «Книжкова палата України ім. Івана Федорова»

2019-05-15

15 травня в Харківському національному університеті радіоелектроніки відбулася зустріч з директором Державної наукової установи «Книжкова палата України ім. Івана Федорова» – М. І. Сенченком, яка була присвячена 100-літтю створення закладу. На зустрічі були присутні провідні фахівці бібліотек ЗВО м. Харкова, у тому числі директор НБ ХНТУСГ Ніколаєнко  Н. М. та заступник директора НБ Наугольнова Н. Г.

День вишиванки в НБ ХНТУСГ

2019-05-15

16 травня святкуємо Всеукраїнське свято – День вишиванки. Кольоровими нитками вишиванка вплетена у наші традиції і найважливіше те, що, маючи вікову історію, вона не втратила своєї популярності і до сьогодні.

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені П.Василенка