День украинского козачества

 

«Година освіченості»  на тему

«День українського козацтва» 

      14 жовтня 2014 р. на бібліотечному пункті № 3 (вул. Артема,44) Наукової бібліотеки ХНТУСГ провели «годину освіченості»   на тему «День українського козацтва» для студентів ННІ БМ. «Година освіченості» розпочалася зі вступного слова Н.Г. Грабар (головний бібліограф, доцент кафедри культури). Н.Г. Грабар розповіла про те, як в Україні відзначають День українського козацтва. Після цього Т.В. Перевозник (головний бібліотекар) продемонструвала презентацію  «Українське барокко», в якої йде мова про історію святкування Дня українського козацтва. Студенти уважно слухали про цікаві факти та записували подробиці.

   Щорічно 14 жовтня відзначається Свято Покрови. Повна назва свята - День Покрови Пресвятої Богородиці. На день Покрови святкують  і  День українського козацтва

     За легендою  Свято Покрови  походить із Візантії, його встановили на честь порятунку столиці імперії Царгороду від захоплення русичами. Жителі міста, узятого  в облогу язичниками, звернулися з гарячою та щирою молитвою до Пресвятої Богородиці, благаючи про порятунок. Тоді, за переказами, Богородиця з'явилася й накрила місто своєю покровою (омофором), що врятувало його від захоплення. Тобто свято має досить вузьку «спеціалізацію» - порятунок від ворога. Існує версія легенди, за якою військо русичів очолював князь Аскольд, що під враженням від побаченого прийняв хрещення.

       Із хрещеням Русі Володимиром Великим Богородиця стала тут однією з найшанованіших святих.

      З часом, при будівництві святої Софії за наказом Ярослава Мудрого було виготовлено мозаїку Матері Божої Оранти, на якій Богородиця,звівши догори руки, просить благословення нашому народу. Відтоді Пресвята Богородиця стала символом і покровителькою України.

       Божу Матір (часто її називали просто Покровою) вважали своєю покровителькою запорізьки козаки. Щоразу, йдучи в похід чи повертаючись із нього, запорожці звертались до Неї зі своєю молитвою. Нвіть на Січі була церква святої Покрови. За переказом, після зруйнування в 1775 році за наказом російської імператриці Катерини ІІ Запорізької Січі, у вигнання козаки взяли із собою ікону Покрови. Ураховуючи історичне значення та заслуги українського козацтва у ствердженні української державності та української нації, у 1999 р. було ухвалене рішення про встановлення нового свята - Дня українського козацтва. І не дивно, що саме на день Покрови було призначене його святкування.

    Свято Покрови було найбільшим і найзначущим святом для козаків. В цей день у козаків відбувалися вибори нового атамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. На всіх Січах була церква Покрови, і вона вважалась головною. Під покровом Богоматері запорожці не боялися ні ворожого вогню, ні грому, ні морської бурі; під покровом козаки лишались нежонатими і свято виконували основне гасло свого життя - захист рідної землі і віри.

     Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву - Козацька Покрова.


Література про українське козацтво з фондів Наукової бібліотеки ХНТУСГ

 

 63.3(4Укр)я73

Б 17

Бойко, Олександр Дмитрович.

            Історія України [Текст] : посіб. / О. Д. Бойко. - 2-ге вид., доп. - К. : Академвидав, 2004. - 656 с.

Місце зберігання: Аб. №2 (вул. Мироносицька, 92)

63.3(4Укp)я73

Б 82

Борисенко, Володимир Йосипович.

            Курс української історії. З найдавніших часів до ХХ ст. [Текст] : навч. посіб. / В. Й. Борисенко. - 2-ге вид. - К. : Либiдь, 1998. - 616 с.

Місце зберігання: Аб. №2 (вул. Мироносицька, 92)

 63.3(4Укp)

В 27

            Велика історія України від найдавніших часів [Текст] : в 2-х т., Т. 2 / Зладив М. Голубець. - К. : Глобус, 1993. - 400 с.

Місце зберігання: Ч.з.N1(пр.Московський,45), Аб. №2 (вул. Мироносицька, 92),  Аб. №3 (вул. Артема,44).

63.3(4УКР)

В 75

Воронянський, Олександр Володимирович(доцент).

            Історія України [Текст] : навч.- метод. комплекс / О. В. Воронянський, Б. Г. Москальов, Н. О. Бондар. - Х. : Парус-Друк, 2010. - 432 с.

Місце зберігання: довідково-бібліогр. відділ (пр.Московський,45) ,Ч.з.N1(пр.Московський,45), Аб. №2 (вул. Мироносицька, 92), Аб. №3 (вул. Артема,44), НИТИ.

63.3(4Укр)

Г 91

Грушевський, Михайло Сергійович.

            Ілюстрована історія України з додатком Нового Періоду Історії Украіни за роки від 1914 до 1919 [Текст] : историческая литература / М. С. Грушевський. - К. : вид-во Шкільної ради, 1990. - 558 с. : il., карты

Місце зберігання: Ч.з.N1(пр.Московський,45). 

63.3(4УКР)

Г 91

Грушевський, Михайло Сергійович.

            Історія України [Текст] : научно-популярная литература / М. С. Грушевський ; упоряд. В. Г. Сарбей. - К. : Освiта, 1991. - 270 с.

Місце зберігання: Ч.з.N1(пр.Московський,45)

 63.3(4Укр)я7

С24

Світлична, В. В.

            Історія України [Текст] : навч. посіб. / В. В. Світлична ; за ред. Ю. М.  Алєксєєва. - 2-ге вид., випр. і доп. - К. : Каравела, 2002. - 302 с.

Місце зберігання:Аб. №2 (вул. Мироносицька, 92).

 

 

 


Keywords, ключові слова: виховна робота бібліотек, патриотичне виховання, козацтво, вища освіта,Україна; воспитательная работа библиотек, патриотическое воспитание, казачество, вісшее образование, Украина;educational work of libraries, patriotic education, Cossacks, higher education, Ukraine.

 

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в каталозі бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в в репозитарії ХНТУСГ

Як користуватися електронними ресурсами
НБ ХНТУСГ

Як користуватися електронними ресурсами НБ ХНТУСГ

Контакти

Адреса для листування
Наукова бібліотека ХНТУСГ
пр.Московський 45
Харків, 61001
Телефон
E-mail:

Новини бібліотеки

13 вересня - День пам’яті жертв фашизму

2020-09-13

Це День пам’яті десятків мільйонів людей, які загинули в Другій світовій війні: мільйонів солдатів та ще більше – мирних жителів, які загинули внаслідок бомбардувань, у концтаборах, від хвороб та від голоду, який відзначається щорічно у другу неділю вересня.

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені П.Василенка