День української писемності та мови 

Штовхається ліктем свобода.

Верстається хмиз теревень.

Застебнута ґудзиком мода...

Сьогодні - Писемності день!

Не пишуть червоною дату,

вітальних не чують пісень,

живуть без тортів і параду

з нагоди "Cьогодні - Писемності день..."

Письменники, сам Літописець

та дехто уважний лишень

такий пам'ятають (і місяць,

і цифру) Писемності день.

Нелегко дається правопис,

не сповнює зайвим кишень...

І все-таки: є у нас logos! 

Сьогодні - Писемності День! 

                        Михайло Десна

 

 

Ну що б, здавалося, слова... Слова та голос - більш нічого.

А серце бється-ожива, Як їх почує!..

                                                                                                                                                Тарас Шевченко

 

День української писемності та мови — свято, яке було встановлене указом Президента України в 1997 р. і щороку відзначається в Україні 9 листопада. Це свято є даниною одному з найцінніших надбань, яке створене й залишено нам нашими попередниками. Саме мова є душею нації, її генетичним кодом, адже у її глибинах народилося культурне надбання, яким може пишатися наш народ.

За православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.

Найвизначнішою працею Нестора-літописця є «Повість временних літ» — літописне зведення, складене у Києві на початку XII століття. Це перша у Київській Русі пам’ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Преподобний Нестор довів розповідь з літописних зведень кінця XI століття до 1113 року. Всі наступні літописці лише переписували уривки з праць преподобного Нестора, наслідуючи його. Але перевершити так і не змогли. «Повість временних літ» була і залишається найвидатнішою пам’яткою слов’янської культури. Тому преподобного Нестора-літописця можна по праву вважати батьком не лише вітчизняної історії, а й словесності.

Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестор-літописця і починається письмова українська мова. 

А він писав... Тер стомлено долоні Перо все чистив- і в думках блукав...

і свічка тихо блимала,й холодні вітри шуміли в спалахах заграв... Рік в рік писав.. У "Повісті..."вів сповідь

Про всі події, що колись були...

і діамантами світило слово,

бо ті слова - з минулого посли...

Що наше слово понесе в майбутнє?

Про зради, чвари й неспроможність дій?

Хай слово кличе на нові звитяги... Вкраїнське слово повне звуків-мрій...

Мова - найбільший скарб будь-якого народу. Тисячоліттями, віками, роками плекала її земля предків, передавала з покоління в покоління, вкладаючи дедалі більше народну душу і водночас формуючи її. Досвід людства упродовж тисячоліть переконливо доводить, що занепад мови - це зникнення нації. Якщо ж мова стає необхідною і вживається насамперед національною елітою - сильною і високорозвиненою стає нація і держава.

У всьому світі відомо, що державність мови є універсальною формою об’єднання людей в одне ціле, в один народ. Це важливий чинник самовизначення нації, надійна основа розвитку країни.

Іван Огієнко колись писав: «Рідна мова – то найголовніший наріжний камінь існування народу як окремої нації: без окремої мови нема самостійного народу».

Мова – це душа мільйонів українців, загартована історією і відточена творчістю найталановитіших письменників.

Зачинателем сучасної української літературної мови вважається І. П. Котляревський, а основоположником — Т. Г. Шевченко.

Українська мова - це велика культура та історія. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревського і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського.

Краса і милозвучність української мови належним чином були оцінені в Парижі в 1934 р., коли на Міжнародному конгресі краси мов вона здобула III місце (після французької і перської).

Головною причиною сьогоднішнього мовного становища в державі є наша байдужість, нерішучість, звичайнісіньке недбальство, безініціативність і безвідповідальність. Бо, як довів відомий французький мовознавець Андре Мартіне, «мова перемагає своїх суперників не в силу якихось внутрішніх якостей, а тому, що її носії є войовничішими, фанатичнішими, культурнішими, заповзятливішими».

 

http://www.youtube.com/watch?v=MsTr5lxS8VM

Запрошуємо вас в читальний зал №3 (вул. Артема, 44) Наукової бібліотеки ознайомитися з літературою, присвяченою українській мові, а також з виставкою

«Мова – духовне багатство народу». 

Список літератури 

 

Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову, і мову її солов'їну 

Володимир Сосюра    

 

Радимо ознайомитись

1. 9 листопада - День української писемності та мови [Електронний ресурс] : освітній портал "Пед Преса. — Текст. дані. — Режим доступу: http://pedpresa.com.ua/blog/110687-110687.html (дата звернення: 27.11.14). — Назва з екрана.

2. Історія української мови  [Електронний ресурс] : портал "Українська мова" . — Текст. дані. — Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki (дата звернення: 27.11.14). — Назва з екрана.

3. A language of Ukraine [Електронний ресурс] : сайт "Ethnologue"  . — Текст. дані. — Режим доступу: http://www.ethnologue.com/language/UKR (дата звернення: 27.11.14). — Назва з екрана.

Звіт стосовно української мови на сайті "Ethnologue" (англ.)

4. Офіційний сайт української мови  [Електронний ресурс]. — Текст. дані. — Режим доступу: http://ukrainskamova.at.ua/ (дата звернення: 27.11.14). — Назва з екрана.

5. Довідкова служба порталу MOVA.info [Електронний ресурс] : портал "лінгвістичний портал"  . — Текст. дані. — Режим доступу: http://www.mova.info/spravka.aspx?l1=105 (дата звернення: 27.11.14). — Назва з екрана.

6. Як ми говоримо [Електронний ресурс] . — Текст. дані. — Режим доступу: http://yak-my-hovorymo.wikidot.com/ (дата звернення: 27.11.14). — Назва з екрана.

7. Народ скаже, як зав'яже [Електронний ресурс] . — Текст. дані. — Режим доступу: http://adada.nm.ru/txt/ukr_posl.htm (дата звернення: 27.11.14). — Назва з екрана.

 

 

 

 

Keywords, ключові слова: виховна робота бібліотек, патриотичне виховання, вища освіта,Україна,історія, мова; воспитательная работа библиотек, патриотическое воспитание, высшее образование,история,украинский язык Украина;educational work of libraries, patriotic education, higher education, Ukraine, ukrainian language.

 

 

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в каталозі бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в в репозитарії ХНТУСГ

ВИВЧАЙ УКРАЇНСЬКУ ЛЕГКО!

Контакти

Адреса для листування
Наукова бібліотека ХНТУСГ
пр.Московський 45
Харків, 61001
Телефон
E-mail:

Новини бібліотеки

Книга тижня

2020-02-24

Основи розрахунку та конструкції деревообробного обладнання [Текст] : підручник / В. В. Шостак [та ін.] ; за ред. В. В. Шостак ; Нац. лісотехн. ун-т України. – Львів : Вид-во "Львів. політехніка", 2012. – 392 с.

Засідання Бібліотечної ради ХНТУСГ

2020-02-20

В Науковій бібліотеці 20.02.2020 р. відбулося засідання Бібліотечної ради ХНТУСГ, на якому було розглянуто питання щодо виконання «Плану видання наукових, навчальних та навчально-методичних видань навчально-науковими інститутами ХНТУСГ в 2019-2020 навчальному році».

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені П.Василенка