Республіканська премія імені Т. Г. Шевченка заснована з 20 травня 1961 року Постановою Ради Міністрів УРСР. Згідно цієї Постанови було встановлено нагороджувати видатних митців за високоідейні й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кінематографії.
Нагорода лауреатів Шевченківської премії відбулася вперше 9 березня 1962 року. Першими Диплом та Почесний знак лауреата отримали Павло Тичина, Олесь Гончар в галузі літератури i Платон Майборода в галузі музики.
У 1969 році премія стала державною, а в 1997 році – отримала статус національної. Присудження Національної премії провадиться Указом Президента України щорічно. А 16 березня 2000 року, відповідно до прийнятого Закону України «Про державні нагороди України», Національна премія України імені Тараса Шевченка була віднесена до державних нагород України і присуджується авторові чи виконавцеві один раз за життя.
Особам, удостоєним Національної премії, присвоюється звання лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка і вручається Диплом та Почесний знак лауреата. Лауреатам Національної премії Комітетом виплачується грошова частина, розмір якої визначається кожного року Президентом України.
Цікаві факти: 2012 року вперше за багато років на Шевченківську премію подана дитяча література. Одним із лауреатів 2012 року став Володимир Рутківський за історичну трилогію для дітей «Джури» (2007-2010 рр., «Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен», видавництво «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»); 2013 року було визначено лише три лауреати – у номінаціях «Література», «Народне і декоративно-прикладне мистецтво» та «Театральне мистецтво».
Премії в інших номінаціях: «Літературознавство та мистецтвознавство», «Публіцистика і журналістика», «Кінематографія», «Музичне мистецтво», «Концертно-виконавське мистецтво» та «Образотворче мистецтво» не були присуджені.
Список лауреатів Шевченківської премії (1962-2019 рр.)
Указ Презедента України №72/2020 про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка