20 травня – Всеукраїнський День вишиванки

День вишиванки – всеукраїнське свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив'язане до жодного державного чи релігійного і відзначається у третій четвер травня. Незважаючи на свій відносно молодий вік, свято вже придбало широку популярність і стало традиційним. Цього року святу виповнюється 15 років.

Ідею започаткування Всеукраїнської акцію «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. Вона зауважила, що студенти досить часто одягають вишиванки на пари. І одного разу, спілкуючись на перерві з колегою Ігорем Житарюком, який також був у вишиванці, запропонувала одногрупникам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу.

Історія народної вишивки в Україні іде коренями в глибину століть. Виши́ванка, або вишива́нка – теперішня назва традиційної української виши́ваної (ви́шитої) чоловічої та жіночої сорочки, а також її сучасних зразків, які в українській культурі починаючи з XX століття носяться окремо, разом з європейським костюмом, як святковий, патріотичний та культовий одяг. Вишита сорочка – це оберіг, тому що в ній закладена енергія вишивальниці, яка бажає добра тій людині, хто буде носити цю сорочку, символ здоров'я, краси, щасливої долі і родової пам'яті! Нехай цей день принесе тільки позитив і гарний настрій!

У зв’язку з обмежувальними заходами на період пандемії, цього року масових заходів проводитися не буде. Проте свято матиме певне тематичне спрямування. Як оголосили організатори свята, ювілейний рік Всесвітнього дня вишиванки буде присвячено українській традиційній музиці та проблемам вирубки лісів, висихання річок і забруднення довкілля пластиком.

«Як пов’язані культурна спадщина та екологія? Насправді взаємопроникливо. Коли певна територія стає непридатною для життя, з часом зникає і вся місцева культура, яка століттями створювалася предками. Протягом останніх десятиліть в Україні висохло близько 10 тисяч річок. Це означає, що більше не використовуються їхні старовинні назви, зникають з ужитку пісні, казки, легенди, пов’язані з цими річками», – розповіла засновниця та ініціатор Дня вишиванки Леся Воронюк. Вона наголосила, що вирубування лісів загрожує не лише затопленням цілих регіонів, а й, змушуючи жителів постійно відновлювати втрачене, «вимиває» багатство місцевих традицій та звичаїв.

Цього року День вишиванки відбуватиметься у форматі Дня вуличної етномузики. На величезній кількості локацій (площі, парки, пішохідні вулиці) гратимуть традиційні музики (кобзарі, лірники, сопілкарі, трембітарі, дримбарі, цимбалісти тощо). «Хочемо, щоб ювілей звучав дзвінко, гучно, попри те, що країна ще перебуває в стані карантинів «жовтих», «помаранчевих» та «червоних» зон…», — зазначила Леся Воронюк. Заходи пройдуть не в одному місці, аби не було скупчення людей, а на різних локаціях.

Наукова бібліотека також пропонує ознайомитися з літературою на дану тематику, яка є у фонді книгозбірні:

  • Воропай, О. Звичаї нашого народу [Текст] : етногр. нарис / О. Воропай. – Харків : Фоліо, 2007. – 508 с.
  • Культура і побут населення України [Текст] : навч. посібник / В. І. Наулко [та ін.] ; гол. ред. С. В. Головко ; ред. Ю. Г. Медюк. – 2-е вид., доп. та перероб. – Київ : Либiдь, 1993. – 286 с.
  • Ковальчук, О. П. Українське народознавство [Текст] : кн. для вчителя / О. В. Ковальчук. – Киiв : Освiта, 1994. – 176 с.
  • Левчук, В. Л. Червоними і чорними нитками [Текст] / В. Л. Левчук. – Київ : Реклама, 1986. – 64 с.
  • Матейко, К. Український народний одяг [Текст] : етнографіч. словник / К. Матейко. – Київ : Наук. думка, 1996. – 194 с.
  • Скарбниця народної мудрості [Текст] : свята, традиції, прислів'я, приказки / авт.-уклад. О. В. Лаврик. – Харків : Аргумент Принт, 2012. – 256 с.
  • Українська минувшина [Текст] : іл. етногр. довід. / А. П. Пономарьов [та ін.] ; гол. ред. С. Головко ; ред. Ю. Медюк. – Київ : Либiдь, 1993. – 256 с.
  • Українське народознавство [Текст] : навч. посібник / за ред. С. П. Павлюка, Г. Й. Горинь, Р. Ф. Кирчіва. – Львiв : Фенiкс, 1997. – 608 с.

Для пошуку інших видань радимо скористатися Електронним каталогом Наукової бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в каталозі бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в в репозитарії ХНТУСГ

Послуги МБА та ЕДД

Послуги МБА та ЕДД НБ ХНТУСГ

Контакти

Адреса для листування
Наукова бібліотека ХНТУСГ
пр.Московський 45
Харків, 61001
Телефон
E-mail:

Новини бібліотеки

Сканер у подарунок для бібліотеки

2021-12-28

Напередодні новорічних свят Наукова бібліотека отримала від  керівництва ДБТУ довгоочікуваний планетарний сканер, необхідний для оцифрування колекцій рідкісних і цінних видань.

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені П.Василенка