Вільні та незаангажовані ЗМІ – незмінний елемент демократії та свободи слова. Жодне демократичне суспільство не може повноцінно існувати без доступу до прозорої та правдивої інформації, а справедливі та неупереджені державні інституції не можуть існувати без свободи преси.
Всесвітній день свободи преси був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у грудні 1993 року за рекомендацією Генеральної конференції ЮНЕСКО. З того часу, 3 травня, в усьому світі відзначається річниця Декларації, прийнятої у місті Віндгук як Всесвітній день свободи преси.
Цей день покликаний нагадати суспільству, що журналісти, виконуючи свою місію, залежать лише від читача й телеглядача, і що тиск на журналістів неприпустимий.
Головним заходом святкувань є вручення Всесвітньої премії ЮНЕСКО за внесок у справу вільної преси імені Гільєрмо Кано, колумбійського журналіста, який загинув 1986 року. Засновано премію 1997 року, вона вручається окремим особам, організаціям або установам.
Всесвітній день свободи преси є чудовою нагодою свідомим громадянам суспільства надати реальну підтримку засобам масової інформації, здійснити оцінку рівня свободи преси в усьому світі, захистити медіа від нападів на їх незалежність, а також надає міжнародній спільноті можливість вшанувати професійних працівників засобів масової інформації, які загинули при виконанні своїх обов’язків.