«Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя. Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори.» Іван Франко
9 березня 1814 року в селі Моринці Київської губернії народився геній українського народу, символ нації, видатний український поет, драматург, прозаїк, художник і громадський діяч Тарас Шевченко.
Він любив рідну землю й у своїх творах зумів зобразити і донести до сучасного покоління думки та почуття народу, їхні віковічні мрії про свободу й незалежність.
Тарас Шевченко – символ чесності, правди та безстрашності, людяності. Він був основоположником критичного реалізму в українському образотворчому мистецтві, зокрема його картини, рисунки, гравюри правдиво й багатогранно репрезентували тогочасну дійсність.
Його творчість мала вирішальне значення в становленні й розвитку нової української літератури, утвердивши в ній загальнолюдські демократичні цінності, які підняли її до рівня передових літератур світу.
Він був глибоким ліриком, творцем епічних поем, видатним драматургом та різнобічно обдарованим митцем. Літературна спадщина Тараса Шевченка становить велику збірку поетичних творів («Кобзар»), драму «Назар Стодоля» і 2 уривки з інших п’єс; 9 повістей, щоденник та автобіографію, написані російською мовою; записки історично-археологічного характеру («Археологічні нотатки»), 4 статті та понад 250 листів.
З мистецької спадщини Тараса Григоровича збереглося 835 творів живопису й графіки, що дійшли до нас в оригіналах і частково у гравюрах та копіях. Її доповнюють дані про понад 270 втрачених і досі не знайдених мистецьких творів.
Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу.
Ім’я Тараса Шевченка відоме далеко за межами України: у багатьох країнах на території від Бразилії до Китаю йому встановлено 1384 пам’ятники, його твори перекладені майже всіма мовами світу, його ім’ям в Україні названо навчальні заклади, театри, площі, вулиці, кінотеатри.
Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку «Кобзар», розміром трохи більше половини квадратного міліметра.
Численні меморіальні комплекси, заповідники зведені в його вічну пам’ять. Шевченківська премія – одна з найпочесніших в Україні, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.
Тарас Григорович Шевченко, за іронією долі, помер наступного ж дня після власного дня народження, проживши рівно 47 років.
Тарас Шевченко – вічний вогонь, що ніколи не згасне в серцях народу. Творчість Тараса Григоровича Шевченка – це святиня, якою дорожить і пишається український народ. Тому дні його народження і смерті відзначаються по всій Україні.
Наукова бібліотека пропонує Вам переглянути буктрейлер на книгу Ю. Ковтуна «Тарасові музи» та віртуальний огляд «Історія України в творчості Т. Г. Шевченка», віртуальні виставки «У кожній думці Кобзаря живе могутня Україна» і «Голос Кобзаря над світом лине»
Пропонуємо ознайомитися літературою про Тараса Шевченка та його творами, які ви можете отримати, звернувшись до Наукової бібліотеки:
- Тарас Шевченко: І слово вічнеє, і образ невідцвітний... [Текст] / Нац. музей Т. Шевченка ; упоряд.: К. В. Барановська [та ін.]. – Київ : Символ-Т, 2014. – 192 с.
- Ушкалов, Л. В. Тарас Шевченко [Текст] / Л. В. Ушкалов. – Харків : Фоліо, 2009. ‒ 122 с.
- Белецкий, А. И. Тарас Шевченко [Текст] / А. И. Белецкий, А. И. Дейч ; под ред. С. А. Баруздина. ‒ 3-е изд., доп. ‒ М. : Просвещение , 1989. ‒ 144 с.
- Хинкулов, Л. Ф. Тарас Григорьевич Шевченко. 1814-1861 [Текст] / Л. Ф. Хинкулов. ‒ М. : Мол. гвардия, 1957. ‒ 432 с.
- Тарас Шевченко [Текст] : документи і матеріали 1814-1963 / упоряд. І. Л. Бутич. ‒ Київ : Держполітвидав УРСР, 1963. ‒ 565 с.
- Рильський, М. Т. Тарас Шевченко [Текст] : біогр. нарис / М. Рильський, О. Дейч. ‒ Київ : Худож. літ., 1964. ‒ 84 с.
- Автопортрети Тараса Шевченка [Текст] = Автопортреты Тараса Шевченко : альбом / упоряд. і автор вступ. статті Л. В. Владич. ‒ Київ : Мистецтво, 1973. ‒ 80 с.
- Спогади про Тараса Шевченка [Текст] / упоряд. і приміт В. С. Бородіна ; упоряд. і приміт. М. М. Павлюка ; за ред. І. О. Дзеверіна. - Київ : Днiпpо, 1982. - 547 с.
- Большаков, Л. Н. «Все он изведал...» Тарас Шевченко: поиски и находки [Текст] / Л. Н. Большаков. ‒ Киев : Дніпро, 1988.
- Федченко, П. М. Тарас Григорович Шевченко [Текст] / П. М. Федченко. ‒ Київ : Наук. думка, 1989. ‒ 303 с.
- Смілянська, В. Л. «Святим огненним словом...» Тарас Шевченко: поетика [Текст] / В. Л. Смілянська. ‒ Київ : Днiпpо, 1990. ‒ 290 с.
- Доля [Текст] : книга про Тараса Шевченка в образах та фактах / Авт.-упоряд.тексту В.О. Шевчук. ‒ Київ : Днiпpо, 1993. ‒ 779 с.
- Шевченко, Т. Г. Кобзар [Текст] / Т. Г. Шевченко. – Харків : Школа, 2014. – 352 с.
- Шевченко, Т. Г. Гайдамаки [Текст] / Т. Г. Шевченко. – Харків : Фоліо, 2013. – 667 с.
- Шевченко, Т. Г. Повести [Текст] / Т. Г. Шевченко. – Київ : Днiпpо, 1986. – 455 с.
- Шевченко, Т. Г. Поеми та повісті / Т. Г. Шевченко. – Київ : Днiпpо, 1978. – 452 с.
- Шевченко, Т. Г. Три літа [Текст] / Т. Г. Шевченко ; упоряд., передм. та приміт. В. Є. Шубравського. – Київ : Веселка, 1987. – 192 с.
- Шевченко, Т. Г. Художник [Текст] / Т. Г. Шевченко. – Київ : Молодь, 1985. – 368 с.
Для пошуку інших видань радимо скористатися Електронним каталогом Наукової бібліотеки