Перелік найбільш визначних об'єктів культурної спадщини Харківщини, що можуть бути цікавими для відвідування
Шарівський палацово-парковий комплекс
Мабуть, немає іншої садиби в Харківській області, про яку б не було стільки написано. І причина такого інтересу криється в такому рідкісному на сьогоднішній день збереженні автентичності пам'ятки архітектури. Окрасою Шарівки є двоповерховий палац. Засновником хутора Шарівка вважають сотника Охтирського козачого полку Матвія Шарія.
Але саме цукрозаводчик Леопольд Кеніг, власник маєтку наприкінці XIX століття, вдихнув нове життя в садибу. Були споруджені будинок управляючого, житло для обслуговуючого персоналу, приміщення для розведення фазанів і оранжереї, будинок лісника, стайні, гараж, майстерні, електростанція (на шість років раніше ніж у Харкові). Все це заслуга Кеніга, який до того ж витратив чимало коштів не тільки на благоустрій Шарівки, але і на створення парку, будівництво нових споруд. В Шарівському парку, площею 40 гектарів, були висаджені екзотичні дерева, облаштовано терасовий сад. На верхній терасі знаходився партер з великим фонтаном. На пологому сонячному схилі нижньої тераси розташовувалося садове господарство з оранжереєю, будинком садівника, городом і садом. Саме звідси відкривається казковий вид на долину в низинній частині садиби, де була створена мережа водойм.
Адреса: Харківська область, Богодухівський район, селище міського типу Шарівка
Палац Шидловських у Старому Мерчику – архітектурний ансамбль XVIII століття в стилі класицизму. Указом Олександра III садиба в Старому Мерчику була оголошена заповідником у 1891 році. На той час це був один з небагатьох старовинних палацових комплексів, який практично не піддавався перебудові, а пейзажний парк поруч з палацом – вважали одним з найдавніших в Росії.
Адреса: Харківська область, Валківський район, селище міського типу Старий Мерчик
Наталівський комплекс садово-паркового мистецтва
Хутір поблизу села Володимирівка було засновано ще в середині XVIII століття козацьким родом Лялиних. Власники хутора кілька разів змінювалися, доки в другій половині XIX століття його не придбав цукровий підприємець Іван Герасимович Харитоненко. Він не тільки дав нове ім'я маєтку – Наталівка (на честь своєї дочки Наталії, згодом княгині Горчакової), але і взявся за капітальне переоблаштування садиби. Одночасно зводилися палац, флігелі, стайні та інші господарські споруди. У садибі з'явилися електростанція, вежа і оранжереї.
Було зведено парадні ворота вздовж дороги, що веде вглиб садиби, висаджено каштанову алею, яку можна побачити і зараз. Навколо садиби був розбитий парк – висаджено цінні породи дерев і чагарників, створено тераси, прокладено мощені цеглою доріжки. У первісному вигляді зберіглися архітектурний будиночок для гостей, стайні і манеж, водонапірна башта зі стрілчастими віконцями і найголовніше – домашня церква сім'ї Харитоненків. Кам'яна Церква Спаса Преображення, яка була побудована знаменитим архітектором Щусевим, вважається творчою переробкою форм стародавньої псковсько-новгородської архітектури.
Адреса: Харківська область, Краснокутський район, село Володимирівка
«Співочі тераси»
Село Городнє цікаве збереженим комплексом-амфітеатром з романтичною назвою «Співочі тераси». Над рікою Мерлою побудовані п’ятирівневі мури, що у вигляді амфітеатру спускаються до арени.Назва «Співочі тераси», скоріше за все, пов’язана з конструктивно витвореною акустикою амфітеатру, адже тиха розмова в одному краю тераси добре чутна на її протилежній стороні на відстані 40-60 метрів.
У вітряну погоду, коли єдиним виконавцем присутнім на «сцені» була природа, тераси починали самі собою «співати» – вітер проходив крізь труби, вмуровані в стіни. Мовчазними слухачами вітрових співів є яблуневі дерева, що посаджені прямо на терасах. Кажуть, дерева вирощені саме таким способом, приносили дуже смачні плоди.
Адреса: Харківська область, Краснокутський район, село Городнє
Маєток дворянського роду Куликівських
Дворянську садибу роду Куликівських в Ракитному називають перлиною російського класицизму. Садибу з палацом і парком заклав наприкінці XVIII століття харківський полковник М. Куликівський. Розкішний одноповерхови будинок з лоджіями прикрашає колонада в доричному стилі.
На території садиби були побудовані стайня, псарня, пташник, оранжерея і водяний млин. А навколо палацу було створено прекрасний сад з терасами і ставками.
Адреса: Харківська область, Нововодолазький район, село Ракитне
Садиба Донець-Захаржевських
Садибу Донець-Захаржевських у Великому Бурлуці можна вважати поки що недооціненнною архітектурною пам'яткою Харківщини. Свого часу, в XVII ст., ця садиба вважалася однією з найкрасивіших на Слобожанщині. Справжньою «родзинкою» садиби є не її архітектура, а неймовірна і, навіть, у чомусь містична історія, що пов'язана з цими місцями.
Під час революції 1917 р. останні нащадки роду Донець-Захаржевських по чоловічій лінії були вбиті, а садиба розграбована. У 1919 р. в зруйнований маєток випадково зайшов білогвардійський офіцер Федір (Алі) Ізенбек. Він-то і знайшов у старому мішку в'язку дерев'яних дощечок, розписаних незрозумілими знаками. Пізніше ці дощечки назвали «Велесовою книгою» - пам'яткою давньослов'янської докіриличної писемності.
Адреса: Харківська область, місто Великий Бурлук
Миколаївська церква
Свято-Миколаївська церква в Люботині є частиною палацово-паркового комплексу садиби «Гіївка», останнім господарем якої був харківський генерал-губернатор, князь Д. Святополк-Мирський. Церква в стилі класицизму стоїть на пагорбі над ставком на одній осі з палацом Святополк-Мирських.
Адреса: Харківська область, місто Люботин
Храм-каплиця
Одна з найбільш шанованих на Слобожанщині ікон Богородиці – Озерянська. Це ім'я чудотворний образ отримав після появи його на березі річки Озерянки. У XVII столітті, коли край ще страждав від загарбницьких татарських набігів, сталася дивовижна поява ікони Божої Матері. У 1711 році в Озерянці була заснована Богородична пустель.
Адреса: Харківська область, Харківський район, село Нижні Озеряни
Борисо-Глібський жіночий монастир
Борисо-Глібський жіночий монастир відомий на всю Україну завдяки чудотворній іконі Спаса Нерукотворного, на якій зображено Ісуса Христа. Сила святого образу настільки неймовірна, що допомагає виліковувати абсолютно різні хвороби! Свято-Борисо-Глібський монастир знаходиться в селі Водяне Зміївського району Харківської області.
Храм височіє на пагорбі в мальовничому місці, розташованому вздовж траси. Історія храму і монастиря порівняно недовга, але насичена і сповнена дивовижними легендами.
Адреса: Харківська область, Зміївський район, село Водяне
Каплиця «Спасів Скит»
17 жовтня 1888 року по дорозі зі Севастополя до Москви поблизу містечка Борки сталася аварія імператорського потяга. Царська сім'я, яка перебувала в столовому вагоні, не постраждала завдяки тому, що його стіни зсунулися і запобігли падінню даху. Дивовижний порятунок Олександра III та його родини поклав початок будівництву безлічі храмів, присвячених цій події . На місці катастрофи поїзда в 1891-1894 рр. були споруджені храм Христа Спасителя і каплиця Нерукотворного Спаса.
Храм побудований в російсько-візантійському стилі XVII ст.
Адреса: Харківська область, Зміївський район, селище Первомайський
Холодна Сковородинівська криниця
Через Бабаївський ліс Ви потрапите до гідрологічної пам’ятки місцевого значення, відомої як «Холодна Сковородинівська криниця». За легендою, мандруючий філософ сам викопав джерело, біля якого творив свої «Басні Харківські» і філософські трактати. А зупинявся Г.Сковорода у свого друга по київській духовній академії, священника Архангело-Михайлівської церкви Якова Правицького, дім якого зберігся до наших днів.
Бабаї повязані ще й з ім'ям О.С. Пушкіна, який у 1829 році повертаючись із Закавказзя гостював у свого друга М А.Щербіни. До цього часу один з мальовничих куточків парку місцеві називають «Пушкінськими дубами».
Адреса: Харківська область, Харківський район, с. Бабаї
Інститут іоносфери
Інститут іоносфери має іоносферну обсерваторію, що розташована в 50 км в південно-схіндному напряму від м. Харкова (поблизу м. Змієва). Інститут іоносфери України було створено на базі працюючої з 1963 р. науково-дослідної лабораторії кафедри «Радіоелектроніка» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».
Перші експериментальні дані були отримані вже 1972 р. З 2001 р. експериментальний центр визнано науковим об'єктом, що представляє собою Національне надбання України. Серед туристів та вчених інститут іменують як «Чудо СРСР».
Адреса: Харківська область, Зміївський район
ОБ'ЄКТИ МУЗЕЙНОЇ СПАДЩИНИ
Історико-художній музей імені А.Ф. Луньова
Пархомівський історико-художній музей розташовується у колишній графській садибі Подгорічані. Його вважають одним з найкращих сільських музеїв України, за що й іменують «сільським Ермітажем». Колекція музею налічує близько трьох тисяч експонатів основного фонду і складається з унікальних творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, цінних матеріалів археології та етнографії. Туристи можуть ознайомитися з неповторними творами таких відомих у світі художників як Ван Дейк, Ф. Боя, Д. Піранезі, П. Пікассо, Т. Шевченко, І. Шишкін, В. Маяковський та ін.
Адреса: Харківська область, Краснокутський район, с. Пархомівка
Художньо-меморіальний музей І.Ю. Рєпіна
Збереженням пам'яті великого художника-живописця, майстра портрету, історичних та побутових сцен Іллі Юхимовича Рєпіна у місті Чугуєві займається художньо-меморіальний музей І.Ю. Рєпіна, який поділяється на меморіальний музей і два відділи: картинну галерею «Лауреати премії І.Ю. Рєпіна» і краєзнавчий музей.
Меморіальний будинок-музей розташований в маленькій будівлі часів військових поселень на вул. Рози Люксембург, де з жовтня 1876 до вересня 1877 жив Ілля Юхимович Рєпін з сім'єю. Музей експонує також чотири оригінали ікон, які відносяться до пензля великого майстра. До 145-річчя з дня народження І.Ю. Рєпіна була відкрита його майстерня. Дерев'яний будиночок, де насправді працював художник, не зберігся. Зруйнований під час війни, він був відбудований заново за архівними матеріалами, що були знайдені в Києві.
Адреса: Харківська область, місто Чугуїв. www.repin.in.ua
«Національний літературно-меморіальний музей імені Г.С.Сковороди»
У селі Сковородинівка знаходиться один з найвідоміших музеїв Харківської області – музей Г.С. Сковороди. У другій половині XVIII століття в селі було розпочато закладання парку та будівництво садибного будинку, в якому якраз незадовго до своєї смерті і оселився Г.С. Сковорода – видатний український просвітитель, філософ і поет XVIII століття. Музей було відкрито в 1922 році.
В «Національному літературно-меморіальному музеї Г. С. Сковороди» експонуються книги, картини, предмети українського побуту, які яскраво передають дух того часу. Але головне місце посідає експозиція, присвячена саме життю Григорія Савича, його поетичній і педагогічній спадщині.
Адреса: Харківська область, Золочівський район, село Сковородинівка www.skovoroda.in.ua
Музей Ново-Білгородського централу і краєзнавчий музей ім. Т.А. Суліми
Однією з головних пам’яток Печеніг є колишня центральна в'язниця «Ново-Бєлгородський централ» (що була побудована в 1869 році). Близько 30 тисяч ув'язнених пройшло через неї, багато хто помер від тортур. Особливо діставалося політичним в'язням, що сиділи в одиночних камерах, де було дуже холодне і вологе повітря, напівтемрява.
Одним з найвідоміших в’язнів «Ново-Бєлгородського централу» вважається український поет-революціонер П. А. Грабовський. Однак, музей цікавий не тільки камерами для ув'язнених, що дійшли до наших часів. У будівлі музею є 13 кімнат, в яких представлено експонати, що розповідають про історію Печенізького району: від предметів катакомбної культури XVIII - XX- століть до нашої ери, знайдених при розкопках в селі Артемівка (неподалік від Печеніг) і до створення в 60-х роках XX сторіччя Печенізького водосховища.
Адреса: Харківська область, Печенізький районн, селище міського типу Печеніги
Музей авіатехніки
Недалеко від Харкова знаходиться спортивний аеродром, призначений для розміщення та виконання польотів авіації загального призначення, запуску і випробування авіамоделей, а також виконання парашутних стрибків. На території цього аеродрому є цікавий мінімузей авіатехніки під відкритим небом. Його експонати приваблюють своєю історією.
На музейному майданчику встановлено декілька легендарних радянських літаків, таких як МІГ-21 і МІГ - 23, винищувачі-бомбардувальники МіГ-27 і СУ-17 , а також кілька вертольотів. Вся техніка належить Харківському університету повітряних сил. Серед представлених експонатів є навіть деякі бомбардувальники і бойові вертольоти, що пройшли війну в Афганістані.
Адреса: Харківська область, Харківський район, селище Коротич
Меморіальний комплекс «Висота маршала І.С.Конєва»
На території меморіального комплексу «Висота маршала І.С.Конєва», на висоті 193,7 метра, під час Великої Вітчизняної війни розташовувався командний пункт командувача Степовим фронтом генерал-лейтенанта І.С. Конєва. 22 серпня 1943 року Червона Армія зайняла вигідні позиції для нанесення удару в північно-західному напрямі і по західним околицям Харкова, що був тоді окупований фашистами.
Після того як німці розпочали відводити війська, І. Конєв, аби врятувати місто від руйнування, віддав наказ про початок нічного штурму м. Харкова. І вже вранці 23 серпня місто було звільнено. Зараз на території меморіального комплексу побудовані музей «Харківщина у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» і церква Іоанна-Воїна. У залах музею можна побачити зразки піхотної стрілецької зброї, плакати, що розповсюджувалися в роки війни, фотографії, карти воєнного часу, особисті речі, зразки озброєння. А вздовж каскадних сходів, які ведуть до меморіального комплексу, розташована бойова техніка військових часів.
Адреса: Харківська область, Дергачівський район, селище міського типу Солоницівка www.mvk.kharkov.ua
Соколовський музей бойового братерства
Соколовський музей бойового братерства відкритий на місці, де в 1943 р. під час Великої Вітчизняної війни вперше вступили в бій проти німецько-фашистських військ чехословацькі добровольці 1-го окремого чехословацького батальйону під командуванням полковника Людвіка Свободи. В ході бою було знищено близько 300 солдатів і офіцерів супротивника, 19 танків і 6 бронетранспортерів.
Центральне місце в експозиції музею займає діорама «Бій 8 березня 1943 в с. Соколово».
Адреса: Харківська область, Зміївський район, село Соколове
Таранівський музей гвардійців-широнінців
В музеї експонуються цікаві експонати, які розповідають про життя та побут таранівців в період ХVIII – ХХ ст., особисті речі Героїв, зібрані фото, експонати та зброя часів Великої Вітчизняної війни.
Основана експозиція присвячена подвигу взводу радянських солдат під командуванням лейтенанта П.М. Широніна, який утримував залізничний переїзд Безпалівка від фашистів, що наступали на Харків. У 1995 році на місці подвигу 25-ти гвардійців взводу, нагороджених званням Героя Радянського Союзу (з них — 19 посмертно) побудовано меморіал.
Адреса: Харківська область, Зміївський р-н, село Таранівка, вул. Леніна, 33
Садиба Гната Хоткевича (кімната-музей)
Садиба Гната Хоткевича стала місцем його пам'яті і територією його спадщини. Тут все ще росте дерево, посаджене Гнатом Мартиновичем. У 1995 році в будинку, де жив Гнат Хоткевич офіційно відкрито меморіальну кімнату-музей видатного діяча української культури. Одночасно всю територію садиби Хоткевичів було включено до державного реєстру пам'яток історії та культури України.
З 2005 року кімната-музей Г. Хоткевича стає філією Харківського літературного музею. На основі рідкісних документів, рукописів, фотографій, меморіальних речей постійна експозиція музею відтворює образ письменника, історика, мистецтвознавця. Постійна виставка «Гнат Хоткевич - художник» представляє цикл його живописних робіт, створених в 1908-1909 роках на Гуцульщині. При музеї засновані творчі студії та гуртки для дітей і юнацтва. На території садиби Гната Хоткевича проводяться різні заходи просвітницького характеру, конференції, концерти.
Адреса: Харківська область, селище Високе, вул. Горького, 10
Ізюмський краєзнавчий музей імені Миколи Вікентійовича Сібільова
Для багатьох жителів Слобожанщини й Донбасу Святогір'я – одне із найбільш значимих святих місць в Україні. Історія цього дивного за красою краю здатна підносити історикам і археологам масу сюрпризів. Одним з таких відкриттів є знахідка чотирьох схованок відомого археолога Миколи Сібільова, який намагався в такий спосіб урятувати унікальні результати своїх археологічних досліджень від лінії фронту Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р. Але це лише мала частина заслуг ізюмчанина Миколи Сібільова.
В Ізюмському краєзнавчому музеї завдяки його зусиллям зараз нараховується більше одинадцяти тисяч одиниць основного фонду. Серед них особливої уваги заслуговують прекрасна нумізматична колекція, у якій представлені найрідші монети, напрестольне Євангеліє в срібному з позолоттю окладі – подарунок Петра Ізюмському Преображенському собору (видання початку XVІІІ ст.), особисті речі родини декабриста Андрія Євгеновича Розена , мальовничі здобутки: етюди Сергія Івановича Васильківського, картини Михайла Олександровича Федорова, Василя Івановича Забашти. Викликають цікавість і експонати археологічної колекції музею. Сьогодні в музеї відкриті три експозиційні зали, у яких туристів познайомлять із історією Ізюму та краю, роботами народних умільців Ізюмщини.
Адреса: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соборна, 12
Музей-заповідник «Верхній Салтів»
У північно-східній частині Харківської області, у мальовничому куточку Вовчанського району, на березі Сіверського Дінця розташоване унікальне місце – історико-археологічний музей-заповідник «Верхній Салтів». Перша музейна експозиція за результатами археологічних досліджень у селі Верхній Салтів була зібрана ще наприкінці XІ ст.
Експонати музею – некрополь часів раннього середньовіччя (VІІІ-X ст..), місце колишнього Салтівского городища, скіфське підкурганне захованання, залишки кам'яного рудника, місце козацького постою та інше – ототожнюють зміну культур українського народу, розповідають про виникнення й розвиток Української держави. Кожного, хто відвідає цей гостинний куточок, чекає цікава розповідь про стародавні часи, а також передбачено відвідування місць археологічних розкопок, цікаві майстер-класи від народних умільців, українська кухня та ще багато цікавого!
Адреса: Харківська область, Вовчанський район, с. Верхний Салтів, вул. Шевченко,24
Писарівський етнографічний музей під відкритим небом «Українська слобода»
Етнографічний музей «Українська Слобода» – музей просто неба, в якому зібрано кращі зразки народної архітектури й побуту Слобідського краю та можна побачити старовинний вітряк, комору, корчму, селянську хату.
Адреса: Харківська область, Золочівський район, с. Писарівка.
ОБ'ЄКТИ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ
Краснокутський дендропарк
Краснокутськ відомий на всю Україну завдяки найстарішому в Україні дендропарку, який привертає увагу не тільки туристів, але й організацій, що можуть придбати саджанці для озеленення міст і селищ. Деякі дослідники вважають, що дендропарк було закладено на місці Краснокутського Петропавлівського монастиря, адже на території парку зберігся вхід в підземні ходи.
На верхньому ставку споруджено острів (острів Кохання), який поєднується з парком легким ажурним мостом. Збереглися і споруджені ще під час закладки парку тераси, доріжки, майданчики, альтанки – елементи паркових ансамблів.
Адреса: Харківська область, Краснокутський район, село Основинці
Національний природний парк «Гомільшанські ліси»
Перші «заповідні» об'єкти на території сучасного парку було закладено ще за часів Петра І з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних лісостепових природних комплексів долини р. Сіверський Донець. Зараз парк є одним з найбільш мальовничих районів Лівобережної України.
Повноводний Сіверський Донець, річка Гомільша, численні озера, прибережні гірські кручі і широкі тераси, вікові дуби, гаї і соснові бори, квітучі галявини і луки – все це надає місцевості особливу, неповторну красу. Також на його території розміщені десятки археологічних пам'яток, дві з яких: Великогомільшанське і Сухогомільшанське городища – мають европейське значення.
Адреса: Харківська область, Зміївський район, село Задонецьке
«Коропові хутори»
В с. Коропове знаходиться одне з найкрасивіших місць області, яке охрестили «Харківською Швейцарією» - Коропові хутори. Основною визначною пам'яткою Коропових хуторів є Козача гора, що височіє над Дінцем шестидесятиметровою прямовисною стіною.
Адреса: Харківська область, Зміївський район, село Коропове
Національний природний парк «Слобожанський»
Національний природний парк «Слобожанський» розташований у долині річки Мерла, яка перетинає Краснокутський район Харківської області, і є одним з найважливіших ландшафтних комплексів Лівобережного лісостепу України.
Тут гармонійно поєднуються широкі плакорні плато на південно-західних відрогах Середньо-Руської височини, а між ними низинні елементи річкових долин: заплави, тераси, діючі річища, стариці, болота, суходільні луки, крутосхили долин. Парк об’єднує у собі природні особливості двох зон Полісся і Лісостепу. Заплава річки розділяє парк на дві частини – на правому високому березі знаходиться нагірна діброва з невеликими ділянками лугових степів, лівий берег представлений більш пологими боровими терасами. Характерними для парку є реліктові осоко-сфагнові та гіпно-сфагнові болота. Крім природних об’єктів, туристів приваблює багата історична спадщина регіону. Це 17 історико-архітектурних пам’яток, що знаходяться на території Парку, або у безпосередній близькості до нього. Тут можна подивитись на: палацово-парковий ансамбль «Наталівський» кінця 18 – початку 19 ст., Краснокутський дендропарк, закладений І.Н. Каразіним, братом засновника Харківського державного університету В.Н. Каразіна, парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва «Шарівка» із старовинною садибою і величезним садом, єдині у своєму роді Співочі тераси та ще багато іншого. На прилеглих до парку територіях знаходяться 4 джерела мінеральної сірководневої води, аналогів якій немає. Цю воду можна використовувати в питних, лікувальних та рекреаційних цілях Історія території «Слобожанського» парку сягає віків, тут є скіфські та слов’янські городища, залишки укріплень часів російсько-шведської війни, саме поруч з якими Шведський король Карл ХІІ отримав поразку 20 лютого 1709 р. на передодні Полтавської битви та ховався у млині.
Адреса: Харківська область, смт. Краснокутськ, вул. Зарічна, 15
Національний природний парк «Двурічанський»
«Візитна картка» Двурічанщини – унікальні геологічні та природні ландшафти. Національний парк «Двурічанський» хоч і є найменшим за площею території національним природним парком в Україні, але вражає різноманіттям природних комплексів: байрачними та заплавними дібровами, чорноліссям й лугами. Такі ландшафти являють собою гармонічну систему, у якій можна на власні очі побачити багатство флори й фауни Харківщини. Тому найбільшу цінність національного парку представляє смуга крейдових відкладень та їхня раритетна рослинність.
Адреса: Харківська область, смт. Дворічна
Кицівська пустеля
Не багато областей України можуть похвалитися справжніми піщаними пустелями. Харківська область має на своїх просторах міні-Сахару.
Неподалік від села Кицівка Печенізького району розташувалися горбисті піски, або як називають це місце шанувальники подорожей Харківщиною – Кицівська пустеля. Повернувши праворуч в самій Кицівці на шосе до Печеніг, на туриста очікує подорож-блукання сосновим лісом, аби нарешті вийти до тієї самої пустелі, яка вражає незвичайністю, тихою скромною красою, а також безмовним спокоєм. Раніше тут проводилися навчання танкових військ. Прогулюючись по мальовничих просторах і піщаних дюнах горбистих пісків можна ще знайти танкові снаряди, які залишилися з тих часів.
Кицівська пустеля є унікальною природною зоною для Харківського регіону не тільки з ландшафтної точки зору, але також і з натуралістичної, адже ця пустельна й почасти степова місцевість стала домівкою для численних рідкісних видів комах, які практично більше не зустрічаються на території України.
Адреса: Харківська область, Печенізький район, с. Кицівка