Український кіноактор, кінорежисер, сценарист Іван Васильович Миколайчук народився 15 червня 1941 року в Чернівецькій області в багатодітній сім’ї. Його називали «душею українського кіно», генієм сучасності, «народним» артистом через те, що його знали і любили мільйони.
За свої 46 років він встиг закінчити Чернівецьке музичне училище, театр-студію при Чернівецькому музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської, Київський державний інститут театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого, зіграти 34 ролі, написати 9 сценаріїв і стати режисером 2 фільмів. Саме ці фільми стали художнім прикладом українського поетичного кіно.
У 1968 році, на зйомках фільму «Анничка», Івана Миколайчука звинуватили в націоналізмі. Він не стримався й спробував пояснити різницю між «націоналізмом» та «патріотизмом», проте це призвело до доносу в Москву й кваліфікації «людини з ворожою ідеологією».
Серед зіграних героїв Івана Миколайчука є як позитивні, так і негативні. Старше покоління ніколи не забуде такі кіношедеври за участю чудового артиста, як «Тіні забутих предків», «Пропала грамота», «Білий птах з чорною ознакою» (де актор виступив ще й сценаристом, став останнім значним «релізом», після якого він остаточно потрапив у списки неблагонадійних і закрив собі дорогу на широкий екран). Впродовж п’яти років актора не запрошували зніматися і пояснювалося це виключно «проханням» партійного керівництва. Жертвою радянської влади став і фільм «Пропала грамота», де Миколайчук виступив і актором, і сценаристом – знятий у 1974-му році, у прокаті він з’явився лише на початку 80-х. У 1979 році виходить у світ його перша режисерська робота – художній фільм «Вавілон XX».
Дитинство в мальовничому селі, раннє кохання, рання кар’єра, рання смерть. Якби Іван Миколайчук жив не у закритому суспільстві, він став би героєм не лише національного, а й світового кінематографу.
Помер Іван Миколайчук у віці 46 років. Його називали обличчям і душею українського поетичного кіно, аристократом духу, блискучим самородком. В його особі українська нація має світового невмирущого позитивного героя, який пробуджував національний дух українців. Державну Шевченківську премію Іван Миколайчук отримав посмертно.
Наукова бібліотека пропонує переглянути ресурси Інтернет "Пам'яті Івана Миколайчука: цікаві факти життя, спогади колег і рідних, містична смерть" та "Іван Миколайчук. Цікаві факти із життя кінозірки"