12 вересня - День пам’яті жертв фашизму

Відзначення Міжнародного дня пам’яті жертв фашизму започатковано у 1962 році саме у вересні, тому що на цей місяць припадають дві дати пов’язані з Другою світовою війною – день її початку (1 вересня 1939 року) та її повного завершення (2 вересня 1945 року).

Це День пам’яті десятків мільйонів людей, які загинули в Другій світовій війні: мільйонів солдатів та ще більше – мирних жителів, які загинули внаслідок бомбардувань, у концтаборах, від хвороб та від голоду, який відзначається щорічно у другу неділю вересня.

Україна входить до числа країн, найбільш постраждалих від фашизму в роки Другої світової війни – як воєнних дій, так і від військових злочинів. Прямі втрати населення – вбиті та померлі від поранень або голоду, зниклі безвісти – складають понад 8 мільйонів осіб. Нацизм, немов страшна епідемія, пройшов усім світом, змітаючи за собою мільйони ні в чому не винних людей. Фашисти діяли без огляду на будь-які норми моралі. Ця трагедія і зараз живе в пам’яті людей, яким вдалося пережити ті страшні роки геноциду, а так само їх нащадкам, які знають про ці жахливі події з розповідей їх попередників і засобів масової інформації.

Щорічно в цей пам'ятний день під час мирних акцій використовується таке гасло: «Об'єднатися, щоб протистояти неофашизму».

Міжнародний день пам’яті в кожній країні, яка брала участь у Другій світовій війні, відзначається не тільки скасуванням розважальних заходів, урочистостей, що випадають на цю дату, але і відвідуванням пам’ятників, меморіалів, кладовищ (у багатьох країнах у цей день прийнято доглядати за безіменними, покинутими могилами) і там згадують усіх загиблих і знищених війною та фашистами. До речі, жителі багатьох країн у цей день доглядають за безіменними, або давно не відвідуваними, братськими могилами.

Пам’ять… Вона нетлінна і вічна. Ми схиляємо голови біля пам’ятників і обелісків, встановлених на місцях масових страт патріотів, на братських могилах жертв окупантів, бо навіки в пам’яті народній залишаються ті, хто загинув у боротьбі з фашизмом за життя, честь і свободу.

Наукова бібліотека запрошує ознайомитися з літературою на дану тематику, яка є в її фондах:

  • Кузнецов А. Бабий Яр : роман-документ / А. Кузнецов ‒ Киев : Рад.письменнык, 1991. ‒ 352 с.
  • Бабий яр. К пятидесятилетию трагедии 29, 30 сентября 1941 года. [Текст] : историческая литература / сост. Ш. Спектор, сост. М. Кипнис. – Иерусалим : Библиотека-Алия, 1991. – 183 с.
  • Александров, В. На чужих берегах [Текст] = On Alien Shores : историческая лит-ра / В. Александров ; пер. с англ. А. Г. Грачева, авт. предисл., ред. Л. К. Шкаренков, ред. В. А. Батасова. ‒ М. : Прогресс, 1987. ‒ 232 с.
  • Безыменский, Л. А. Разгаданные загадки третьего рейха [Текст] : книга не только о прошлом 1933-1941 / Л. А. Безыменский. ‒ М. : Новости, 1980. – 280 с.
  • Семиряга, М. И. Тюремная империя нацизма и ее крах [Текст] / М. И. Семиряга. ‒ М. : Юрид. лит., 1991. ‒ 384 с.

Для пошуку інших видань радимо скористатися Електронним каталогом Наукової бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в каталозі бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в в репозитарії ХНТУСГ

Послуги МБА та ЕДД

Послуги МБА та ЕДД НБ ХНТУСГ

Контакти

Адреса для листування
Наукова бібліотека ХНТУСГ
пр.Московський 45
Харків, 61001
Телефон
E-mail:

Новини бібліотеки

Сканер у подарунок для бібліотеки

2021-12-28

Напередодні новорічних свят Наукова бібліотека отримала від  керівництва ДБТУ довгоочікуваний планетарний сканер, необхідний для оцифрування колекцій рідкісних і цінних видань.

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені П.Василенка