28 листопада ‒ народилася Зінаїда Павлівна Тулуб

Видатна українська письменниця Зінаїда Павлівна Тулуб народилася 28 листопада 1890 року у Києві, в сім'ї відомого на той час юриста та поета Павла Тулуба. Її прадіди − запорозькі козаки, полковники, дід Олександр − кирило-мефодієвець, приятель Т. Шевченка. Діди-прадіди були україномовними, а батько Зінаїди − російський поет Павло Тулуб. У їхньому домі часто гостювали письменники Олександр Купрін та Іван Бунін. Це й визначило перші літературні симпатії Зінаїди.

У 1913 році майбутня письменниця закінчила історико-філологічний факультет Вищих жіночих курсів, після захисту дисертації була залишена при Київському університеті для підготовки до професури.

Творити Зінаїда почала російською мовою: з'явилися у друці її поезії «Саломея» (1914 р.), «П» переклади з французької, повість «На роздоріжжі» (1916 р.), книга «В порту» (1917-1918 рр.), віршована п'єса «Ілля Муромець». Згодом, під час Визвольних Змагань 1917-1921 років, Зінаїда Павлівна зазнала великого впливу ідеї українського культурного пробудження, стала свідомою українкою і почала писати рідною мовою.

У 1919-1921 рр. очолювала лекторську секцію в одній із частин Червоної Армії. З 1921 -го працювала в різних радянських установах: завідувала літчастиною в Київському кінофотокомітеті, служила у відділі місцевого бюджету.

Поміж нескінченних поїздок і шквалу роботи вона активно працює в галузі кіносценаристики – пише кінодрами «Гайдамаки», «Сагайдачний», «Бандити», «До великої мети», «Барометр підвів», «Іоан Вюртенберзький», а також романи «Піфагорці», «Ілля Муромець».

1934 року Зінаїда Тулуб видала роман «Людолови» − першу епопею вітчизняної історичної прози. В історичному романі, який розповідає про часи гетьмана Петра Сагайдачного, багато реальних історичних персонажів. Вперше життя українців було зображено у широких міжнародних вимірах, а дії наших провідників − на тлі європейської політики. Перший том був виданий у 1934-му, другий – за три роки.

1937-го року радянська влада звинуватила письменницю у «активній контрреволюційній діяльності» та заслала на 10 років у Сибір, потім — на засланні в Казахстані. З 1947 по 1956 рік Зінаїда Тулуб мешкала на території Казахстану, не маючи змоги повернутися в Україну. Протягом цього часу, письменниця зібрала великий матеріал з етнографії казахів, котрий згодом знадобився для написання роману та кіносценарію про заслання Тараса Шевченка («В степу безкраїм за Уралом»). Подібність доль та можливість зануритися у місцеве життя зробили ці твори унікальними, вирізнили їх з великого масиву творів на тему заслання Кобзаря. За цей час вона змогла написати лише повість-казку «Чарівний клубочок» (1949 р.), що так і не була опублікована.

У 1956 р. Зінаїда Тулуб була реабілітована.

Після звільнення Зінаїда прожила вісім років. З 1956 по 1964 рік письменниця мешкала у Києві, активно займалася творчою діяльністю. Вона відновила своє членство в Спілці письменників. Зінаїда Павлівна відредагувала роман «Людолови». В Україні твір перевидали в 1957 р., а через п'ять років у скороченому варіанті, під назвою «Сагайдачний», опублікували у Москві. У 1964 р. світ побачив її новий роман про Тараса Шевченка «В степу безкраїм за Уралом...». Цьому сприяла і її реабілітація владою, домогтися якої допомагали колеги Зінаїди Павлівни. Померла письменниця 26 вересня 1964 року в Ірпені.

Пропонуємо ознайомитися з літературою про Зінаїду Тулуб та її творами, які є у фонді Наукової бібліотеки:

  • Ільєнко, І. О. У жорнах репресій. Оповіді про укр. письменників (за архівами ДПУ-НКВС) [Текст] / І. О. Ільєнко. ‒ Київ : Веселка, 1995. ‒ 447 с.
  • Тулуб, З. П. Твори в трех томах [Текст] : роман. Т. 1. Людолови. Кн.1 / З. П. Тулуб. ‒ Київ : Днiпpо, 1991. ‒ 560 с.
  • Тулуб, З. П. Людолови [Текст] : іст. роман. Т. 1 / З. П. Тулуб. ‒ Київ : Дніпро, 1986. ‒ 470 с.
  • Тулуб, З. П. Людолови [Текст] : іст. роман. Т. 2 / З. П. Тулуб. ‒ Сiмферополь : Тавpія, 1986. ‒ 608 с.
  • Тулуб, З. П. В степи бескрайней за Уралом [Текст] : роман / З. П. Тулуб. ‒ М. : Известия, 1986. ‒ 592 с.
  • Тулуб, З. П. Сагайдачный [Текст] : ист. роман / З. П. Тулуб. ‒ Днепропетровск : Проминь, 1990. ‒ 752 с.

Для пошуку інших видань радимо скористатися Електронним каталогом Наукової бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в каталозі бібліотеки

Для допомоги зверніться до інструкції Пошук в в репозитарії ХНТУСГ

Послуги МБА та ЕДД

Послуги МБА та ЕДД НБ ХНТУСГ

Контакти

Адреса для листування
Наукова бібліотека ХНТУСГ
пр.Московський 45
Харків, 61001
Телефон
E-mail:

Новини бібліотеки

Сканер у подарунок для бібліотеки

2021-12-28

Напередодні новорічних свят Наукова бібліотека отримала від  керівництва ДБТУ довгоочікуваний планетарний сканер, необхідний для оцифрування колекцій рідкісних і цінних видань.

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені П.Василенка