Свято встановлено указом Президента України від 26 липня 2016 року, з метою «подальшого розвитку національних військових традицій, ураховуючи важливу роль Сил спеціальних операцій Збройних Сил України у забезпеченні обороноздатності держави».
Сили спеціальних операцій (ССО) ‒ наймолодша та найсучасніша складова Збройних Сил України, окремий рід сил Збройних Сил України (ЗСУ), заснований у 2016 році. Це військова еліта держави, до якої входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій.
Гаслом Сил спеціальних операцій ЗСУ, було обрано бойове гасло Святослава Хороброго ‒ «Іду на ви!».
Відповідно до Закону України «Про Збройні Сили України» Сили спеціальних операцій Збройних Сил України здійснюють спеціальну розвідку. Крім того, разом з органами військового управління розвідки та військовими частинами розвідки Збройні Сили України «можуть залучатися до заходів добування розвідувальної інформації з метою підготовки держави до оборони, підготовки та проведення спеціальних операцій та/або спеціальних дій, забезпечення готовності Збройних Сил України до оборони держави».
ССО вирізняються високими вимогами щодо добору кандидатів на службу. Спецпризначенцями стають лише високомотивовані, стресостійкі та досвідчені військові. Для того, щоб поступити на службу до ССО ЗСУ, кандидат повинен подати заявку на проходження кваліфікаційного курсу. Ті, хто буде відібраний для його проходження упродовж трьох тижнів будуть проходити різноманітні випробовування по спеціальній програмі. Одним з ключових є тест з фізичної підготовки, який складається з п’яти вправ: бігу на 3 км, бігу на 100м, підтягування на перекладині, згинання і розгинання рук в упорі лежачи, піднімання тулуба з положення лежачи. Курсанти живуть в наметах на полігоні без будь-якого зв’язку із зовнішнім світом. Заборонені навіть СМС рідним. Пересуватись по табору дозволено лише перебіжками. Якщо хтось порушить це правило, його чекає покарання. Щоденні фізичні навантаження витримують не всі ‒ чимало кандидатів здаються, інші не проходять психологічного відбору.
На тих же, хто успішно пройшов відбір, чекає навчання під час якого кожен військовослужбовець повинен освоїти одну з п'яти спеціалізацій – командира, інженера, фахівця з озброєння, медика або зв'язківця. Усі ці спеціалізації є взаємозамінними – знаннями з основ медицини або мінування володітимуть усі спецпризначенці без виключення. Спецпризначинців навчають бути розвідником, брати участь у рейдах у тил ворога, підпільній роботі за лінією фронту і створення агентурної мережі, пошуку і евакуації полонених або заручників, антитерористичної діяльності та наданню медичної допомоги.