Поліетиленові пакети – такі звичайні для побуту і такі руйнівні для довкілля. Щорічно тисячі тварин і птахів гинуть від поїдання пакетів. Весь світ уже усвідомив, якої шкоди вони завдають навколишньому середовищу. Це один з найпоширеніших видів пластикових відходів, що засмічує довкілля. Викинуті пакети зберігаються досить тривалий час і не піддаються біологічному розкладанню. Таким чином, вони утворюють стійке забруднення.
Для боротьби із забрудненням навколишнього середовища поліетиленовими пакетами застосовуються різні заходи, і вже близько 40 країн ввели заборону або обмеження на продаж та виробництво пластикових пакетів.
3 липня 2019 року наша країна приєднається до Міжнародного дня відмови від поліетиленових пакетів (International Plastic Bag-Free Day). Цей день покликаний привернути увагу до проблеми надмірного споживання одноразових поліетиленових виробів і забруднення навколишнього середовища їх відходами, а також сприяти популяризації доступних екологічних рішень на заміну поліетилену серед споживачів торговельних мереж, супермаркетів та магазинів роздрібної торгівлі.
Згідно з даними Програми ООН з навколишнього середовища, щорічне використання пластикових пакетів досягає 5 трильйонів одиниць, яких було б достатньо, щоб вкрити територію, вдвічі більшу за Францію. А переробляють із цієї маси лише 1-3%.
За дослідженнями науковців, в Україні щорічно середньостатистична людина використовує близько 500 пакетів, в той час як житель ЄС – близько 40. Тому ініціативні команди, які підтримують еко-стиль життя, закликають обирати альтернативне пакування: торби, торбинки, авоськи, паперові пакети. І не тільки один день у році, а протягом тривалого часу.
Наразі в Україні немає законодавчого регулювання щодо пластику та сміття загалом. Але важливо розуміти, що боротьба із забрудненням планети – справа і відповідальність кожного. Кожен із нас простими діями може вплинути на стан екології в рідному місті прямо зараз!
Що може зробити кожен:
Відмовитися від одноразових поліетиленові пакетів, або ж принаймні використовувати наявні пакети багато разів.
Замінити одноразові пластикові пляшки на власні багаторазові.
Обирати напої у скляних або металевих пляшках.
Сортувати сміття. Існує додаток Сортуй, який допоможе визначити тип сміття, як його підготувати до переробки, а також знайти найближчу станцію сортування: https://goo.gl/xPnqhB. Україна БЕЗ сміття допоможе знайти безліч інформації про сортування та правила прийому сміття, адреси пунктів прийому.
Брати участь в акціях із прибирання довкілля – міського простору або парків.
Ділитися з друзями та знайомими інформацією про шкоду пластику.
Президент України Володимир Зеленський на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Екологія» підписав Закон № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», згідно якого вже із 1 січня наступного року в Україні буде заборонено розповсюдження оксорозкладних (оксобіорозкладних) пакетів. Із березня 2022 року магазини, супермаркети, аптеки та кафе перестануть пропонувати відвідувачам тонкі пакети товщиною стінки до 50 мкм. Як виняток, в обігу залишаться біорозкладні та надтонкі пакети в якості первинної упаковки для риби, м’яса, сипучих, льоду – до 2023 року. За цей час мають з’явитися більш екологічні альтернативи.
Президент України також відзначив, що для вирішення проблем з відходами в Україні наразі розроблено сучасний законопроект: «На жаль в той час, коли чимало країн вже переробляють 99% відходів, в Україні на вторинну переробку потрапляє тільки 6%. Сьогодні вже розроблений сучасний законопроект про управління відходами, який запровадить запобігання їх утворенню, повторне використання, переробку відходів на вторинну сировину та грамотну утилізацію».
Наукова бібліотека закликає всіх об'єднати зусилля і спробувати відмовитися від поліетилену, не тільки 3 липня, а робити це щоденною звичкою. Це той шлях, яким має рухатися Україна, щоб бути в колі країн великої європейської родини.