Щорічно, 6 серпня, відзначається Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї (День Хіросіми), щоб нагадати світу про цю людську трагедію і об’єднати зусилля світових спільнот для запобігання війн в цілому.
Саме у цей день 1945 року Сполучені Штати скинули атомну бомбу з урановим та плутонієвим зарядами на японське місто Хіросіма, а через три дні на місто Нагасакі. Це було перше у світі використання ядерної зброї під час військових дій. Американський стратегічний бомбардувальник B-29 Superfortress скинув атомну бомбу «Малюк» на Хіросіму, внаслідок чого загинули близько 80 тисяч осіб, зникли безвісти понад 12 тисяч, дістали поранень і опромінень понад 40 тисяч осіб. Ще кілька сотень тисяч японців зазнали уражень різного ступеня тяжкості. Через три дні інший бомбардувальник B-29 скинув атомну бомбу «Товстун» на місто Нагасакі, що стало причиною загибелі від 60 до 80 тисяч осіб.
Бомбардування Хіросіми і Нагасакі стали єдиними в історії прикладами бойового застосування ядерної зброї. Їхня роль у подальшій капітуляції Японії досі породжує дискусії, а величезні людські жертви та руйнування призвели до появи руху за заборону ядерної зброї.
Нині у міському парку Хіросіми (Парку миру) знаходиться монумент, присвячений жертвам американського бомбардування з написом: «Спіть спокійно, помилка не повториться». В Японії час від часу спалахують дебати навколо цього напису, який можна трактувати по-різному – і як вказівку на помилку всього людства, і як помилку Сполучених Штатів Америки, які стали тепер союзником Токіо, і як помилку самої Японії, яка розв’язала війну, що й призвело до трагедії Хіросіми. В 1970 році було навіть створено товариство, яке виступало за зміну напису. Врешті-решт влада Хіросіми встановили поряд з монументом у Парку миру дошку-пояснення, на якій написано, що мова йдеться про клятву всього людства ніколи більше не воювати.
Також, у Парку миру біля Меморіального музею висить дзвін, на якому написано: «Нехай кожен, хто проходить повз, ударить в дзвін, щоб той завжди нагадував нам про загрозу атомної війни».
Пропонуємо ознайомитися з літературою на дану тематику, яку ви можете отримати, звернувшись до Наукової бібліотеки:
- Україна., Президент (2010 -; В. Ф.Янукович) Про делегацію України для участі в роботі Конференції 2010 року з розгляду дії Договору про нерозповсюдження ядерної зброї [Текст] : указ від 27 квіт. 2010 р. № 574 / Україна. Президент (2010 -; В.Ф.Янукович) // Держ. вісн. України. ‒ Ужгород : ІВА, 2010. ‒ № 9
- Захист від зброї масового ураження [Текст] : підруч. / Д. І. Мазоренко [та ін.] ; під заг. ред. Д. І. Мазоренка. ‒ Харків : Украгрозапчастина, 2007. ‒ 187 с.
- Цивільний захист області [Текст] : підруч. Т. 4. Ч. 1 / Д. І. Мазоренко [та ін.] ; Харків. нац. техн. ун-т сіл. госп-ва ім. П. Василенка. ‒ Харків : Міськдрук, 2010. ‒ 572 с.
- Максимов, М. Т. Радиоактивные загрязнения и их измерение [Текст] : учеб. пособие / М. Т. Максимов, Г. О. Оржагов. ‒ 2-е изд., перераб. и доп. ‒ М. : Энергоатомиздат, 1989. ‒ 304 с.
- Троцько, І. Особливості договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1968 року [Текст] / І. Троцько // Підприємництво, госп-во і право : наук.-практ. господ.-прав. журн. ‒ 2018. ‒ № 7. ‒ С. 201-205.
- Левченко, О. Г. Хіросіма - Нагасакі - Чорнобиль: уроки та застереження / О. Г. Левченко, Є. П. Маслов // Безпека життєдіяльності : всеукр. наук.-попул. журн. - 2010. - N 3. - С. 25-26
Для пошуку інших видань радимо скористатися Електронним каталогом Наукової бібліотеки